Pro Memoria

Z żalem zawiadamiamy, że 22 września zmarła w wieku 100 lat porucznik Urszula Jędrzejczak z domu Klunder Komendantka Inspektoratu Armii Krajowej Wojskowej Służby Kobiet, była więźniarka polityczna KL Stutthof nr 37 293, mieszkanka Bydgoszczy.

Urszula urodziła się 12 października 1918 r., w Bydgoszczy w rodzinie kolejarza Antoniego i Moniki Klunder. Kiedy w 1928 r. zmarł jej ojciec wychowaniem i kształceniem zajmowała się matka. Urszula po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczała do Miejskiego Katolickiego Gimnazjum Żeńskiego w Bydgoszczy, w którym zdała maturę. Znalazła zatrudnienie w bydgoskich gabinetach lekarskich. W czasie okupacji niemieckiej nabyta wiedza i doświadczenie zawodowe pozwoliły jej w konspiracji, w której działała od 1942 r. pod pseudonimem „Ewa”, zajmować się przygotowywaniem służb medycznych, gromadzeniem leków i środków opatrunkowych. Powierzono jej funkcję Komendantki Inspektoratu Armii Krajowej Wojskowej Służby Kobiet, którą pełniła w latach 1942-1944. W wyniku dekonspiracji została aresztowana przez Niemców 1 kwietnia 1944 r. Po ciężkim śledztwie w więzieniu gestapo w Bydgoszczy została 15 czerwca 1944 r. dostarczona do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof, w którym oznaczona numerem 37 293 i statusem więźnia politycznego przebywała do zakończenia II wojny światowej. Po wojnie powróciła do Bydgoszczy. W 1945 r. wyszła za mąż za oficera Wojska Polskiego Jana Jędrzejczaka, uczestnika wojny obronnej we wrześniu 1939 r. i walk nad Bzurą. Wzięty do niewoli 19 września 1939 r., przebywał do zakończenia II wojny światowej w obozie jenieckim w Woldenbergu. W ich związku małżeńskim urodziło się dwóch synów: Andrzej i Jerzy oraz córka Maria.
Za działalność konspiracyjną podczas niemieckiej okupacji Urszula Jędrzejczak została awansowana do stopnia oficerskiego porucznika oraz odznaczona między innymi wysokimi odznaczeniami: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dyrekcja wraz z pracownikami Muzeum Stutthof składają Rodzinie i Bliskim wyrazy współczucia.