Rozstrzygnięcie konkursu „Sprawiedliwi”

11 kwietnia w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród w regionalnym konkursie plastycznym „Sprawiedliwi”. Organizatorem był SOW przy współpracy z naszym Muzeum.

Celem konkursu było przypomnienie i uczczenie pamięci Osób, które w czasie II wojny światowej ratowały przed zagładą żydowskie i romskie dzieci. Przesłanie konkursu zostało oparte o założenia międzynarodowego programu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów” i wpisało się w działania związane z Rokiem Ireny Sendlerowej.
Na konkurs wpłynęły 72 prace spośród, których jury wybrało i nagrodziło 28.

Spotkanie z nagrodzonymi otworzyli Dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu Krystyna Miezio i Piotr Tarnowski Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie.
W swoim przemówieniu do uczestników konkursu Dyrektor Tarnowski podkreślił jak ważne jest pielęgnowanie i przekazywanie pamięci o bohaterskich Sprawiedliwych właśnie przez najmłodsze pokolenie. Wspomniał również o swoich osobistych doświadczeniach spotkań ze Sprawiedliwymi Ireną Sendlerową, Władysławem Bartoszewskim i Krzysztofem Dunin – Wąsowiczem.
Po wręczeniu nagród wszyscy obejrzeli wystawione w holu szkoły prace.
Zdjęcia dzięki uprzejmości SOW w Elblągu.
M.D

Galeria zdjęć