Żydzi w KL Stutthof

W dniu 19 czerwca 2013 r. w Muzeum Stutthof odbyło się otwarcie wystawy stałej pt. „Żydzi w KL Stutthof". Autorką wystawy jest dr Danuta Drywa, Kustosz dypl. Muzeum Stutthof. Współgospodarzem otwarcia była Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.
Ekspozycja znajduje się w trzech pomieszczeniach dawnej łaźni obozowej, której historyczna materia, dzięki realizacji twórców wystawy, Marka i Macieja Mikulskich, nie została naruszona. Umiejętnie połączono treść merytoryczną wystawy z zachowanym wnętrzem, które samo w sobie stanowi oryginalny element wystawy.
Po raz pierwszy w Muzeum Stutthof, jako składnik ekspozycji, zastosowano ścieżkę dźwiękową, której twórcą jest Marcin Dymiter. Do indywidualnego wysłuchania dostępna jest również relacja byłej więźniarki KL Stutthof, Dobki Waldhorn, której los podobny jest do około 49 000 Żydów osadzonych w KL Stutthof w II połowie 1944 r. Przebywająca początkowo w obozie Ryga - Kaiserwald, w wyniku ewakuacji więźniów z państw tzw. Ostlandu, wraz z innymi Żydami została przewieziona do KL Stutthof, skąd z kolei została przekazana do podobozu (Aussenarbeitslager AEG Thorn).
Na wystawie ukazano losy więźniów żydowskich w całym okresie istnienia KL Stutthof -- od września 1939 r. do maja 1945 r.

Dźwięki do pobrania (format mp3):
Dźwięk z pomieszczenia - sala 1
Dźwięk z pomieszczenia - sala 3


Uzupełnieniem prezentowanej od czerwca 2013 r. stałej wystawy w Muzeum Stutthof „Żydzi w KL Stutthof” jest katalog, wydany w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej do nabycia w ksiegarni internetowej.