Uroczystość rozpoczęło przyjęcie meldunku od dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej, przez przedstawiciela Dowództwa Marynarki Wojennej, komandora Kazimierza Pulkowskiego, szefa szkolenia 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Następnie odegrany został Hymn Państwowy.
W imieniu byłych więźniów głos zabrała Maria Kowalska ps. „Myszka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, sanitariuszka Pułku Armii Krajowej „Baszta”, więźniarka Obozu Koncentracyjnego „Stutthof”, która powiedziała:
„Od tych strasznych dni minęły już 73 lata. Wyrosły w tym czasie nowe pokolenia. Były to czasy pokojowe, choć też trudne i zawiłe. Historyczna prawda nie zawsze była i jest jasna. Młodzi ludzie nie zawsze byli informowani, z różnych powodów, jak było, kto miał rację. Dopóki jeszcze jesteśmy, my, naoczni świadkowie tamtych dni, a jest nas coraz mniej, starajmy się przekazać tym nowym pokoleniom, że poszanowanie drugiego człowieka jest podstawą życia i bycia prawdziwym człowiekiem. Mając już ponad dziewięćdziesiąt lat, a w pamięci wspomnienia z tamtych tragicznych czasów, czuję się upoważniona i mam poczucie obowiązku przekazać przesłanie, prośbę, do kolejnego pokolenia rodziców, pedagogów, aby wychowywali dzieci w poszanowaniu dla innych. O tym, że moje przesłanie nie pozostanie bez odpowiedzi wiem już dziś. Świadczą o tym liczne wypowiedzi uczniów szkół podstawowych i liceów podczas naszych spotkań, byłych więźniów obozu KL. Stutthof z młodzieżą, tu w Sztutowie, jak również przekazywane w listach, nam powstańcom, wyrazy szacunku dla naszych działań w tamtych trudnych czasach. Nic nie dzieje się samo. Wyjątkowe podziękowania należą się dyrekcji i pracownikom Muzeum Stutthof oraz dyrekcji i pedagogom, szczególnie ze szkół w Sztutowie, Rozłazinie i innych z terenu Kaszub. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy o losach więźniów Obozu Stutthof mówi się i pamięta nie tylko w Polsce”.
W dalszej części uroczystości głos zabrał Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof, który m.in. powiedział: „Dziś obchodzimy 73. rocznicę wyzwolenia KL Stutthof. Za rok, o tej samej porze, spotkamy się na kolejnym upamiętnieniu. Upływający czas sprawi, że będziemy obchodzić dalsze rocznice, lecz jest jeden warunek: że będziemy pamiętać! Pamiętać o smutku, rozpaczy, ale i godności, radości życia i zwycięstwie wolności, bowiem wszystkie te historie mieszczą się w 2077 dniach funkcjonowania obozu koncentracyjnego Stutthof. Dziś w miejscu kaźni jest Miejsce Pamięci. W naszym bezpiecznym i radosnym życiu zapominamy jak groźne mogą być uprzedzenia, stereotypy, skrajny nacjonalizm i ksenofobia. Historia tego miejsca, tysiące ludzi, którzy zginęli męczeńską śmiercią, to opowieść jak to może być groźne. Ta opowieść, to jednocześnie przesłanie, o tym, że każdy przejaw agresji i uprzedzeń jest zły! A historia opowiadana przez nas na 20 hektarach jest świadectwem i dowodem tych zdarzeń. Niestety, my muzealnicy - strażnicy historii, sami bez wsparcia społecznego, mamy ograniczone możliwości. Stąd Koalicja Pamięci, która powstaje wokół Muzeum Stutthof. To świadkowie historii – byli więźniowe, ich dzieci i wnuki oraz bliższa i dalsza rodzina, wolontariusze, pedagodzy, mieszkańcy Żuław, Kaszub, gdańszczanie i warszawiacy. Do wszystkich Was apeluję o wsparcie i konkretne działanie, byśmy mówili jednym głosem: o genezie powstania obozu, 2077 dniach funkcjonowania i o wyzwoleniu. I co najważniejsze o pamięci, szacunku do drugiego człowieka, o wolności. Mówmy też o smutku, ale nie bójmy się go, lecz sprawmy, by smutek tego miejsca był przestrogą - niesioną przez pokolenia”.
Kolejnym elementem uroczystości była symboliczna wspólna modlitwa ekumeniczna odprawiona przez przedstawicieli 5 wyznań: Jego Ekscelencję Jacka Jezierskiego - katolickiego biskupa Diecezji Elbląskiej, Michała Sameta - przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, księdza komandora Daniela Popowicza – prawosławnego kapelana Marynarki Wojennej, Jego Ekscelencję prof. dr. hab. Marcina Hinza – biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Olgierda Chazbijewicza – przewodniczącego Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku.
Element artystyczny uroczystości stanowiły recytacje wierszy, wykonane przez zwycięzców X powiatowego konkursu recytatorskiego o tematyce wojennej i obozowej. Recytacje wykonali laureaci konkursu, Karol Konat ze Szkoły Podstawowej w Jantarze, Oliwia Krasowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim i Wiktoria Krasowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gdańskim. Wiersz o tematyce obozowej zaprezentowała również Teresa Patsidis, zastępca dyrektora Muzeum Stutthof
Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa.