Artyści Andersa

17 czerwca w ramach „Niedziel w Muzeum” otworzyliśmy dla Państwa kolejną wystawę czasową- Artyści Andersa. Uratowani z „nieludzkiej ziemi”. Autorem wystawy i albumu, który powstał w ramach projektu Artyści Andersa, jest prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, a prezentowane materiały stanowią efekt jego wieloletniej pracy naukowej na ten temat.
Po powitaniu przez dyrektora Piotra Tarnowskiego zgromadzeni goście obejrzeli film dokumentalny o artystach- żołnierzach skupionych od 1941 roku wokół generała Władysława Andersa, których twórczość była, niezależnie od warunków, w jakich powstawała, świadectwem potrzeby twórczej ekspresji.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Stutthof do 7 września br. i ma na celu pokazanie związku pomiędzy żołnierzami- artystami armii Andersa, a więźniami KL Stutthof, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, którym to niekiedy właśnie sztuka pozwalała zachować człowieczeństwo.
Otwarciu wystawy towarzyszył rodzinny plener artystyczny, w ramach którego, artystka rzeźbiarka Agata Markos poprowadziła warsztat rzeźbiarski. Tematem spotkania był nie kto inny, jak syryjski niedźwiedź brunatny o imieniu Wojtek, którego wykupili żołnierze armii dowodzonej przez gen. Andersa w drodze z Iranu do Palestyny. Niedźwiedź ten przeszedł wraz z żołnierzami cały szlak bojowy, brał miedzy innymi udział w bitwie o Monte Casino.
Zapraszamy do Muzeum!

Galeria zdjęć