Warszawo, pamiętaliśmy!

Z ogarniętej powstaniem Stolicy do KL Stutthof w 1944 roku do KL Stutthof przybyły łącznie trzy transporty więźniów, 26 i 31 sierpnia oraz 29 września.
1 sierpnia 2018 r. punktualnie o godzinie 17:00 Muzeum Stutthof upamiętniło powstańców i cywilną ludność ogarniętej Powstaniem Warszawskim stolicy, przywiezionych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. W zwiedzaniu specjalnym, przygotowanym z tej okazji uczestniczyło ponad 600 osób. Projekt, w ramach którego zorganizowaliśmy to wydarzenie, „Powstańcy Warszawscy zawsze zwyciężą!" jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przy współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży.

Po przywitaniu zwiedzających przez Piotra Tarnowskiego, dyrektora Muzeum Stutthof, w nastrój wydarzenia wprowadziła wszystkich „Kolęda warszawska” wykonana na żywo przez Aleksandrę Tyburską. Zwiedzający kroczyli wraz z przewodnikiem śladami więźniów warszawskich przy specjalnie na tę okazję skomponowanych dźwiękach. Przewodnicy oddali głos byłym więźniom, którzy opowiadali o obozie między innymi tymi słowami:
Dotarliśmy na miejsce przeznaczenia. Był to obóz koncentracyjny KL Stutthof koło Gdańska. Zobaczyłam esesmanów w czarnych mundurach z pejczami i pistoletami gotowymi do strzału. W rękach na smyczach trzymali wielkie wilczury. Psy przeraźliwie szczekały i rzucały się na idących ludzi…
Wieczorem zwiedzający zapalili „światła pamięci” za wszystkich, którzy zginęli w KL Stutthof.
Dziękujemy wszystkim za obecność, hołd oddany mieszkańcom Warszawy i wspólnie przeżyte emocje.

Galeria zdjęć