W roku 2018, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wystawa prezentuje historię dwudziestu lat istnienia Wolnego Miasta Gdańska w kontekście jego mieszkańców – Polaków. Opowieść rozpoczyna historia ich walki o niepodległość i przynależność Gdańska do Polski przed rokiem 1918. Nadzieje na polskość Gdańska nie osłabły nawet po ogłoszeniu traktatu pokojowego kończącego I wojnę światową, na mocy którego Gdańsk i przyległe do niego ziemie stały się Wolnym Miastem Gdańskiem. To miasto-państwo pod zarządem Ligi Narodów miało zapewnić zarówno Polakom, jak i Niemcom jednakowe prawa i obowiązki, jednak w praktyce było inaczej.
Przypomina działania i postawy między innymi Bernarda Filarskiego, Feliksa Muzyka, Brunona Zwarry, Władysława Pniewskiego, Elżbiety Marcinkowskiej czy Kunegundy Pawłowskiej, osób które walczyły w Wolnym Mieście Gdańsku o niepodległość i za tę walkę zapłaciły często najwyższą cenę w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof.
Przesłaniem wystawy są słowa Brunona Zwarry pochodzące z książki jego autorstwa p.t. „Wspomnienia gdańskiego bówki”: „Być wśród swoich Polakiem nie jest trudne, lecz głosić polskość otwarcie wśród tak przeważającej ilości Niemców, jaka była wtedy w Gdańsku, nie było tak łatwe”.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Stutthof i Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży, dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Będzie prezentowana 2018 r. w Muzeum Stutthof do 30 października 2018 r.