Dzięki Aleksandrze Tyburskiej - absolwentce Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych - trasa zwiedzania zyskała inny wymiar odbioru. Dźwięki, oddające życie obozu: gwar rozmów, szept modlitw wprowadzały uczestników spotkania w niepowtarzalną atmosferę i „dotknięcie” historii warszawiaków KL Stutthof w sposób wielowymiarowy.
Oczywiście nie zabrakło historii opowiedzianej faktami przez pracowników Muzeum, w tym dniu przewodnicy sprawili, że młodzież usłyszała wspomnienia byłych więźniów z transportów warszawskich. A bogata ikonografia wystawy i broszura sprawiły, że wszystkie elementy projektu przybliżyły młodzieży historię Powstańców Warszawskich i ludności cywilnej z Warszawy, którzy przeszli piekło KL Stutthof.
Zwiedzanie, a jednocześnie poznanie historii zakończyło spotkanie z muzyką - piosenkami powstańczymi, wykonanymi w aranżacji Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od czapy”. To była niepowtarzalna okazja, by wysłuchać historii, opowiedzianej piosenką o walce, tęsknocie i o umiłowaniu ojczyzny…
Dziękujemy, że byliście!
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym: Ministerstwa Obrony Narodowej i Narodowego Centrum Kultury (Interwencje 2018 EtnoPolska);
we współpracy z: Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Miasta Gdańsk