Porządek i Zagłada

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech”, która od 18 października 2018 roku jest prezentowana w Muzeum Stutthof w budynku dawnej szklarni.
Tematem wystawy jest rola niemieckiej policji w czasach nazizmu, która obok Gestapo i SS brała udział w zbrodniach nazistowskich.

Była głównym instrumentem służącym utrzymaniu władzy przez reżim nazistowski, który od początku istnienia, aż do upadku mógł liczyć na jej wsparcie. Wszystkie jednostki niemieckiej policji dopuszczały się aktów terroru i zbrodni w imię ideologii nazistowskiej na początku na terenie Rzeszy Niemieckiej, a po wybuchu wojny w 1939 r. także na innych ziemiach opanowanych przez Wehrmacht. Szczególnie w Europie Wschodniej niemiecka policja dopuszczała się masowych prześladowań ludności cywilnej.
Ekspozycja została przygotowana przez Niemiecką Wyższą Szkołę Policji w Münster na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych i Senatorów Krajów Związkowych w Niemczech. Jej fundatorem jest Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie.
Serdecznie zapraszamy!