Współczesna aranżacja muzyczna programu była hołdem złożonym poległym w KL Stutthof oraz tym, którzy przeżyli i mogli zaświadczyć o ponurym czasie historii. Repertuar oparto na twórczości więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof: Haliny (Lilki) Banasiak, Wiktora Ostrowskiego, Jerzego „Juranda“ Nowickiego, Zdzisława Karr-Jaworskiego oraz autorów, których nazwisk nie znamy.
Wykonawcami byli: Tomasz Budzyński, Darek Budkiewicz, Beata Polak i Michał Jacaszek. Dobór artystów nie był przypadkowy. Rozpoczęli działalność na scenie niezależnej w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, tworząc swoistą artystyczną kontrabandę względem totalitarnego reżimu. W sobotni wieczór usłyszeliśmy słowa tych, których wolny duch nie pogodził się z rzeczywistością stworzoną przez oprawców, za pośrednictwem bezkompromisowych artystów. W Muzeum zabrzmiał mocno i głośno przekaz pokolenia, które budowało Niepodległą.
Program przygotowano przy wsparciu programu dotacyjnego NIEPODLEGŁA oraz Gminy Sztutowo, Fundacji LOTTO i Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN.