Podczas kazania wypowiedział następujące słowa: „Człowiek, który nie zna historii, nie wie dokąd iść”. Mądrość wynikająca z poznania historii to fundament budowania przyszłości. Uroczystość dzisiejsza to okazja do refleksji, podziwu i szacunku wobec cierpienia więźniów obozu. Obecność młodzieży podtrzymuje nas na duchu, wiara bowiem potrzebna jest w każdym wieku, w każdym czasie dziejów.
Po Mszy Świętej odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe z udziałem zaproszonych gości. Obecni byli m. in.: Dorota Arciszewska-Mielewczyk - Poseł na Sejm RP, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku z wicekonsulem Hansem-Peterem Utschem, nauczyciele oraz uczniowie szkół ze Sztutowa, Garczegorza, Redkowic, Nowego Dworu Gdańskiego, Cedr Wielkich, Wocław, wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński, Benedykt Wietrzykowski prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, przedstawiciele Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych z członkiem Zarządu Okręgu Mikołajem Skłodowskim, prezesem Zarządu Okręgu Pomorskiego Karolem Wardańskim, członkowie rodzin Polonii Gdańskiej.
Z dużym smutkiem przyjęto Wielką Ciszę – nieobecność byłych więźniów KL Stutthof, uczestników upamiętnianych dziś wydarzeń, którym stan zdrowia nie pozwolił na udział w uroczystościach. Obecni byli członkowie ich rodzin.
Uroczystości w Archikatedrze Oliwskiej poprzedziły obchody rocznicy rozpoczęcia ewakuacji pieszej więźniów KL Stutthof zorganizowane przez Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, podczas których dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski został uhonorowany medalem z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.