Przygotowane przez nas zajęcia i seminarium wpisały się w miesiąc pamięci o ofiarach Holocaustu oraz są odpowiedzią na testament Dawida Grabera, jedną z trzech osób, które ukryły pierwszą część Archiwum Emanuela Ringelbluma, tworzonego przez grupę konspiratorów Oneg Szabat (Radość Soboty), pracującej nad gromadzeniem dokumentacji życia w getcie, a potem zagłady Żydów polskich. Wydarzenie dedykowane było edukatorom, muzealnikom, nauczycielom i przewodnikom oraz wszystkim, którzy w swej pracy zawodowej zajmują się historią regionu i Europy XX wieku.
Jako pierwsze z cyklu odbyło się seminarium, podczas którego wygłoszone zostały dwa wykłady, dr. Aleksandra Michalaka "Żydzi pośród Chrześcijan i Muzułmanów na przestrzeni wieków. Wzajemne relacje od upadku Drugiej Świątyni do II. wojny światowej" oraz dr. Danuty Drywy "Twarze ludzi z dokumentacji obozowej. Los Żydów w KL Stutthof". Na pytania o współczesne obyczaje Żydów odpowiadał interesująco Michał Rudzki, wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.
W środę, 17. kwietnia, odbyły się warsztaty artystyczne, które poprowadziła pani Aleksandra Tyburska, a uczestniczyła w nich grupa Motylków z przedszkola w Sztutowie pod opieką Katarzyny Stępak oraz dzieci z okolicznych miejscowości. Otrzymały zadania dostosowane do ich możliwości emocjonalnych i percepcyjnych oraz wyniosły poczucie, że były w miejscu ważnym i w przyszłości być może powrócą, tym razem nie po porcję doznań plastycznych, lecz po porcję wiedzy.
W piątek, 19. kwietnia pracownicy Działu Oświatowego oraz Wolontariusze rozdawali zwiedzającym żółte kwiaty, które zostały złożone w wybranych indywidualnie miejscach. Zwiedzający otrzymali także wydawnictwo Muzeum Stutthof „Żydzi w KL Stutthof” oraz „The extermination of Jews in Stutthof concentration camp” o żydowskich więźniach KL Stutthof, którzy byli najliczniejszą z zamordowanych tu grup.
Wspólnie z Państwem „wykrzyczeliśmy to światu za Nich” - za tych, którym głos został brutalnie odebrany. Cześć ich pamięci! Dziękujemy!