X. Forum Pamięci

W dniach 4-5. września br. miało miejsce specjalistyczne seminarium - X. Forum Pamięci. Seminarium polskich muzeów martyrologicznych, organizowane w Sztutowie przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Stutthof. W tym roku wsparcia organizacyjnego udzielił Żydowski Instytut Historyczny. Finansową i organizacyjną pomoc otrzymano również z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wzięli w nim udział pracownicy z szesnastu instytucji i organizacji z kraju i zza granicy: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Muzeum Krakowa, Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, Muzeum "Pod Zegarem" w Lublinie, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, U.S. Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie (USA), Memoriału Ofiar Ludobójstwa w Srebrenicy (Bośnia i Hercegowina), Centrum Dokumentacyjnego w Kambodży oraz Centrum Digitalizacji z Memoriału Ludobójstwa Tutsi w Kigali (Rwanda). Łącznie było nas pięćdziesiąt dwie osoby, przedstawiono 34 prezentacje. Obrady rozpoczęło odczytanie listu Ministra Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przez Magdalenę Erdman Naczelnik w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego.

Seminarium było okazją do spotkania się pracowników polskich muzeów i miejsc pamięci oraz prezentowania tego, co realizowaliśmy w ostatnim roku, a co uznajemy za ciekawe, nowe i warte pokazania. W tym roku zaprosiliśmy przedstawicieli instytucji z Rwandy, Bośni i Kambodży, których doświadczenie związane jest z upamiętnianiem zbrodni ludobójstwa, a które nie są w Polsce powszechnie znane.

Spotkanie, jak co roku, było owocne w wiedzę, doświadczenia i kontakty.

Dziękujemy wszystkim za udział w X. Forum Pamięci!