Nowe obiekty w zbiorach Muzeum Stutthof

Teren Muzeum Stutthof w Sztutowie wraz ze znajdującymi się w jego obrębie obiektami poobozowymi obejmuje obecnie obszar liczący 20 ha. Mimo upływu czasu, sięgającego blisko osiemdziesiąt lat od momentu powstania obozu Stutthof, wciąż odnajdywane są przedmioty należące do osadzonych w nim więźniów.

Pozyskiwane w wyniku prac porządkowo-remontowych prowadzonych na terenie poobozowym nieustannie powiększają zbiory muzeum. Najczęściej są to przedmioty osobiste przywiezione przez więźniów do obozu i tu im odebrane (biżuteria, ozdoby, fragmenty obuwia, naczynia), rzadziej przedmioty nielegalnie wykonane przez więźniów podczas osadzenia. Wszystkie znalezione obiekty są bezcennymi pamiątkami, ponieważ świadczą nie tylko o skali zbrodni dokonywanych przez funkcjonariuszy niemieckich ale także o tragicznym i często bezimiennym losie ich właścicieli.

W bieżącym roku w czasie prowadzenia prac porządkowych na terenie Muzeum Stutthof znalezione zostały trzy przedmioty. Są to: fragment skórzanego obuwia dziecięcego, mosiężny dzbanek sygnowany „Fabryka Wolska pod Warszawą” należący do grupy rzeczy osobistych odebranych nowo przybyłym więźniom oraz metalowa ozdoba w kształcie gwiazdy Dawida - pozostałość po więźniach narodowości żydowskiej.