Pierwszym etapem projektu było otwarcie wystawy „Każdy przybył z jakiegoś miejsca. Historia o budowaniu tożsamości i niepodległości. Gdynia i jej mieszkańcy” oraz prezentacja towarzyszącego jej katalogu zbiorów, które było wydarzeniem towarzyszącym 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof. Wystawę można obejrzeć na terenie Muzeum Stutthof do 15.11.2019r.
W dniu 1.10.2019r., spotkaniem z nauczycielami i przewodnikami, rozpoczęliśmy drugi, edukacyjny etap projektu. Zespół działu Edukacyjnego Muzeum Stutthof przedstawił scenariusze zajęć, które powstały w wyniku współpracy muzealników, historyków i animatorów kultury.
"Każdy przybył z jakiegoś miejsca. Droga ku niepodległości pierwszych osadników na Pomorzu" to tytuł najnowszych zajęć edukacyjnych. Wystawa, katalog, karty pracy i multimedialna prezentacja to narzędzia edukacyjne, mają przeprowadzić młodzież przez losy miasta i ludzi – ta lekcja to opowieść o Gdyni i jej bohaterach. Czas powstania miasta, radość z niepodległej Polski, tragedia drugiej wojny światowej i czas po wyzwoleniu – wszystkie te etapy historii znalazły odbicie w losach Gdyni i jej mieszkańców, dlatego znalazły swoje miejsce w przygotowanej propozycji edukacyjnej.
Po zaprezentowaniu materiału i pozytywnej ocenie uczestników seminarium pracownicy Muzeum przeprowadzą bezpłatne zajęcia w kilkunastu szkołach województwa pomorskiego. Ilość szkół objętych bezpłatnymi zajęciami jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapraszamy do zapisów pod adresem: konkurs@stutthof.org
Scenariusz zajęć, wystawa, katalog oraz materiały edukacyjne powstały w ramach projektu pt. „Każdy przybył z jakiegoś miejsca –historia o budowaniu tożsamości i niepodległości” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży oraz Muzeum Stutthof przy współpracy Muzeum Miasta Gdyni i Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim w ramach programu dotacyjnego NIEPODLEGŁA.