Dzień Patrona

9 maja 2014 r. cała społeczność Zespołu Szkół w Sztutowie uczciła pamięć więźniów KL Stutthof. Uczniowie klas VI oraz gimnazjum spotkali się z byłymi więźniami obozu, Piotrem Łubieńskim oraz Tadeuszem Rydzewskim, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z aresztowaniem, pobytem w obozie i ewakuacją.

Pan Piotr Łubieński przybliżył naszym uczniom również swoje wspomnienia związane z udziałem w powstaniu warszawskim. Wspomnienia Panów były bardzo osobiste, odnosiły się do najbardziej traumatycznych przeżyć.

Pan Rydzewski był aresztowany wraz z mamą, siostrą i bratem. Doświadczył okupacji radzieckiej, a potem niemieckiej. Przeżył Stutthof, ale do dzisiaj wspomnienia są bardzo żywe. Docenia wartość pokoju, życia w zjednoczonej Europie.

Pan Łubieński został poproszony o przybliżenie młodzieży historii swojego udziału w powstaniu warszawskim. Wspominał kolegów, z których większość zginęła w powstaniu. Mówił o tragicznym końcu powstania i wyjściu wraz z cywilami, co wiązało się ze skierowaniem do Stutthofu.

Po spotkaniach z byłymi więźniami wszyscy uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum udali się do Muzeum Stutthof, gdzie wzięli udział w uroczystości patriotycznej związanej z 69. rocznicą wyzwolenia obozu. Mimo deszczu służbę dzielnie pełnił poczet sztandarowy szkoły. Delegacja reprezentująca społeczność szkolną złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem, a wszyscy uczniowie i nauczyciele z uwagą wysłuchali przesłania byłych więźniów.

W tym samym czasie reprezentacje szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyły w I Sztafetowym Biegu Pamięci Narodowej odbywającym się na terenie Sztutowa. Reprezentacja szkoły w Sztutowie zajęła wysokie 4 miejsce na 12 zgłoszonych drużyn. Gimnazjum w klasyfikacji generalnej zajęło miejsce 7.

Po uroczystościach i biegu pamięci uczniowie powrócili do szkoły, w której gościliśmy byłych więźniów oraz uczniów ze szkół w Rozłazinie, Redkowicach i Garczegorzu.

Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Sztutowie

Galeria zdjęć