Odszedł Edward Skorupski

Z żalem zawiadamiamy, że 15 sierpnia 2014 r. w Augustowie zmarł Edward Skorupski, były więzień obozu koncentracyjnego Stutthof, nr 44 951. - "Ja w życiu nigdy niczego nie żałowałem. Zawsze patrzyłem, żeby coś zdobyć, jakoś przeżyć, taka była moja zaleta".

Edward Skorupski urodził się 10 marca 1920 r. w miejscowości Wasilówka (dzisiejszy powiat suwalski). Pochodził z wielodzietnej rodziny, miał siedmioro rodzeństwa. Po raz pierwszy został aresztowany prewencyjnie w 1939 r. Zwolniono go po trzech miesiącach i skierowano do pracy u gospodarzy niemieckich w Prusach Wschodnich. Za incydent w pracy (pobicie Niemca) został aresztowany po raz drugi. Skierowano go na trzy miesiące do obozu w Działdowie. Po odbyciu wyroku przeniesiono go do fabryki w Królewcu, skąd uciekł do swojej rodzinnej wsi.

Trzeci raz Edward został aresztowany 24 czerwca 1944 r. przez suwalskie gestapo pod zarzutem współpracy z partyzantką. 16 lipca 1944 r., po krótkim pobycie w więzieniach w Suwałkach i Tylży, przewieziono go obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie został oznaczony czerwonym trójkątem więźnia politycznego.

Przydzielono go do bloku XIII. Po dwóch tygodniach kwarantanny Edward został włączony do grupy więźniów wożących ciała zmarłych do krematorium. Kilka tygodni wykonywania tego zajęcia na zawsze pozostawiło trwały ślad w jego psychice.

Po pewnym czasie, dzięki pomocy znajomego więźnia, Edward znalazł zatrudnienie w obozowej stolarni, gdzie produkowano m.in. łodzie wojskowe.

W styczniu 1945 r. został ewakuowany w ramach tzw. Marszu Śmierci. Wyszedł z obozu w drugiej kolumnie rankiem 25 stycznia. W lutym 1945 r. w miejscowości Luzino udało mu się uciec z trasy ewakuacji. Po wojnie założył rodzinę, uzyskał dyplom mistrzowski w zawodzie ślusarza. Przez kilkadziesiąt lat, do przejścia na emeryturę, prowadził własną działalność.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum Stutthof z wielkim smutkiem żegnają Pana Edwarda.

Opracowano na podstawie wystawy "Ostatni Świadkowie"