Promocja książki "Warszawiacy w Stutthofie"

Dnia 29 stycznia 2015 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie miała miejsce promocja książki "Warszawiacy w Stutthofie" autorstwa Wiktora Ostrowskiego, byłego więźnia Pawiaka i obozu koncentracyjnego Stutthof.

Spotkanie, którego gościem honorowym była Janina Kowalska, córka autora publikacji, poprowadził dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski.

"Warszawiacy w Stutthofie" to niezwykła, jak na literaturę pamiętnikarsko-obozową, publikacja. Utrzymana w dość optymistycznym tonie, w humorystyczny sposób podejmuje wątki okupacyjnej rzeczywistości. Wiktor Ostrowski niekonwencjonalnie przybliżył czytelnikowi mikroświat więzienia Pawiak i obozu koncentracyjnego Stutthof, udowadniając, że losy ludzkie nigdy nie układają się w sposób schematyczny.

Podczas promocji książki "Warszawiacy w Stutthofie" Wirginia Węglińska i Joanna Gierczyńska przedstawiły gościom skomplikowaną sylwetkę Wiktora Ostrowskiego. Jego biografię można zasadniczo podzielić na dwie części. Pierwsza przypada na lata 1895-1945 (trwa od momentu narodzin do wyzwolenia z obozu). Wiktor Ostrowski był wówczas żołnierzem, członkiem konspiracji, twórcą struktur podziemnych w miejscowości Zielonka, więźniem Pawiaka i KL Stutthof. Drugą część biografii można określić mianem "życia od nowa". Obejmuje ona okres od 1945 r. do 1977 r. Wiktor Ostrowski stał się wówczas jednym z najważniejszych specjalistów w dziedzinie kinotechniki i filmu amatorskiego. Prowadził czasopismo "Kinotechnik", kierowane przede wszystkim do młodych kinooperatorów. Był autorem wielu publikacji i artykułów podejmujących tematykę technicznej strony kina. W latach 60-tych Wiktor Ostrowski piastował stanowisko przewodniczącego Federacji Amatorskich Klubów Filmowych. Był ponadto ekspertem do spraw technicznych w zespole Międzynarodowej Federacji Filmów Amatorskich (UNICA). Pod jego nadzorem kształciło się wielu młodych i ambitnych twórców. Uczniem Wiktora Ostrowskiego był m.in. Krzysztof Zanussi.

(ww)

Galeria zdjęć