Od kilku dni jest już dostępna w sprzedaży najnowsza publikacja Muzeum Stutthof dotycząca powojennej historii miejsca pamięci na terenie byłego KL Stutthof oraz dziejów polskiej miejscowości Sztutowo. Autorem książki "Naznaczeni. Stutthof-Obozy-Sztutowo w latach 1945-1962. Dzieje gminy, gromady i miejsca pamięci" jest dr Marcin Owsiński, kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof.
Praca jest owocem wieloletnich badań autora nad historią Stutthofu i Sztutowa oraz odsłania wiele dotąd nieznanych wątków związanych z dziejami miejscowości oraz losami spuścizny byłego KL Stutthof w okresie PRL. Wielokrotnie splatające się ze sobą losy ludzi naznaczonych Stutthofem i mieszkających w powojennym Sztutowie ukazane są na tle dziejów najnowszych naszego kraju oraz różnych trendów i koncepcji politycznego oraz gospodarczego wykorzystania potencjału regionu Żuław oraz infrastruktury poobozowej. Tak kompletne potraktowanie powiązania wzajemnych losów miejsca pamięci oraz ludzi mieszkających w jego otoczeniu nie ma odpowiednika w polskiej literaturze przedmiotu. Obszerna i starannie wydana publikacja jest ilustrowana ponad 200 fotografiami, dokumentami i mapami, z których zdecydowana większość publikowana jest po raz pierwszy. Całość uzupełniają szczegółowe kalendarium dziejów gminy od czasów średniowiecza do 1962 roku, bogaty wykaz wykorzystanej literatury i źródeł oraz indeks osobowy i geograficzny.
Publikację można nabyć w siedzibie Muzeum Stutthof, w wybranych sklepach w regionie oraz za pośrednictwem księgarni internetowej Muzeum Stutthof.
M. Owsiński, "Naznaczeni. Stutthof-Obozy-Sztutowo w latach 1945-1962. Dzieje gminy, gromady i miejsca pamięci", Sztutowo 2015, ss. 487, ISBN 978-83-940883-3-0, cena 43 zł.