Utworzenie Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie

Na Pomorzu powstało nowe muzeum. Jest nią Oddział Muzeum Stutthof – Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Placówka ma upamiętniać oraz upowszechniać wiedzę w Polsce i za granicą o Piaśnicy jako pierwszym miejscu zbiorowego ludobójstwa dokonanego przez Niemców w czasie II wojny światowej w warunkach braku działań wojennych, a także o innych miejscach mordów inteligencji polskiej na Pomorzu.

Muzeum Piaśnickie będzie miało swoją siedzibę w „Villi Musica” w Wejherowie przy ul. Ofiar Piaśnicy 6. Jest ona historycznie związana z tragicznymi wydarzeniami piaśnickimi. Dom zbudował w latach 20. ubiegłego wieku Franciszek Panek, zmarły kilka lat przed II wojną światową lekarz i lokalny działacz. W Piaśnicy zamordowane zostały dwie jego córki – nauczycielki: Stanisława i Kazimiera.
W roku 1939 willę zajęli Niemcy. Urządzili tu lokalną siedzibę gestapo: to stąd m.in. zarządzano organizacją mordów w Piaśnicy, a w piwnicach domu magazynowano odzież i inne przedmioty zrabowane ofiarom.
Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zostało powołane 16 grudnia 2015 r. jako Oddział Muzeum Stutthof. Kieruje nim Teresa Patsidis.

* * *

Masowe egzekucje w Piaśnicy rozpoczęły się pod koniec października 1939 i były kontynuowane do początków kwietnia 1940. Stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, a ich wykonawcami byli funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu. Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi. W gronie ofiar znaleźli się głównie przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego. Piaśnica stanowi największe po KL Stutthof miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej.

W miejscu mordu znajduje się symboliczny cmentarz z krzyżami oznaczającymi masowe groby. W Wejherowie, w miejscu gdzie zjeżdża się z głównej drogi w kierunku cmentarza, stanęła symboliczna Brama Piaśnicka. „Villa Musica” znajduje się naprzeciwko Bramy.