Spotkanie otworzył dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski, który opowiedział o działaniach Muzeum Stutthof związanych z popularyzacją historii regionalnej. Publiczność miała okazję zapoznania się m.in. z drugim tomem z cyklu „Żuławy w 1945 roku” oraz monografią „Naznaczeni” Marcina Owsińskiego dotyczącą powojennej historii Sztutowa i terenu byłego KL Stutthof.
Część historyczną prowadził znany elbląski historyk i autor wielu książek związanych z dziejami najnowszymi Elbląga Tomasz Gliniecki. Uzupełnieniem jego narracji był wykład-rozmowa z Marcinem Owsińskim, który w obrazach i hasłach przedstawił dzieje Żuław po wojnie. Wykład był bogato okraszony cytatami i wspomnieniami z relacji świadków i dokumentów z epoki. Dynamiczne i przemawiające do wyobraźni spotkanie zakończyła runda pytań.
Na spotkaniu była możliwość nabycia najnowszych wydawnictw Muzeum Stutthof, z czego licznie zgromadzona publiczność skorzystała.
Spotkanie w Elblągu wpisujące się w działania Muzeum Stutthof związane z rozwijaniem zainteresowania historią regionu oraz niespodziewanie liczny odzew ze strony wielu zainteresowanych osób pokazują, że regionalizm i żuławskość stają się bardzo ciekawym faktorem dla lokalnych społeczności i są na pewno elementami podnoszącymi świadomość historyczną i lokalną mieszkańców regionu.
Podobne spotkania przewidujemy w najbliższym czasie również w innych miejscach Pomorza.
/mo/