Lekcja historii i religii w Muzeum Stutthof

Z historią obozu koncentracyjnego Stutthof zapoznali się tym razem uczniowie Gimnazjum im. Coubertin’a z Berlina, którzy w ramach podróży studyjnej odwiedzili wraz z nauczycielem religii, Thomasem Rauem, Muzeum w Sztutowie. Grupą opiekowały się wolontariuszki Akcji Znaku Pokuty, Isabelle i Sabine.

Naszą kolejną grupą w Muzeum Stutthof było 26 uczniów berlińskiego Gimnazjum im. Coubertin’a (http://www.coubertin-gymnasium.de/). W szkole tej podróże do Muzeum Stutthof w ramach lekcji religii należą już do tradycji. Przez cały tydzień, od 6 do 11 lipca, mieszkaliśmy razem z młodzieżą w Stegnie. Każdego dnia szliśmy do Muzeum pieszo przez las, zajmowało nam to dobrą godzinę, a wieczorem, aby nabrać trochę dystansu do poznawanej przez nas historii, wracaliśmy plażą.

Po uprzednim ogólnym oprowadzeniu po terenie byłego obozu, uczniowie rozpoczęli opracowywanie poszczególnych aspektów historii KL Stutthof, które następnego dnia przedstawili pozostałym uczestnikom zajęć podczas wzajemnego oprowadzania po Muzeum. W trakcie prac powstały plakaty tematyzujące m .in. marsze śmierci, opór więźniów tudzież warunki, w jakich przyszło żyć osadzonym. Uczniowie pracowali z kopiami oryginalnych dokumentów dotyczących więźniów i załogi SS. W końcowej fazie prac wspólnie omówili losy poszczególnych osób. Duże wrażenie zrobiła na nas kreatywność uczniów, z jaką opracowywali swoje tematy – powstały szkice węglem i wiersze. Wszystkie prace zebrano w specjalnej teczce, którą uczniowie zabrali do swojej szkoły.

W kolejnych dniach odwiedziliśmy Malbork, dawną rezydencję Zakonu Krzyżackiego, Elbląg oraz położone niedaleko pochylnie Kanału Elbląskiego. Ostatni weekend spędziliśmy z uczniami w Gdańsku. Oprowadziliśmy ich po Starym Mieście, a następnie korzystając z możliwości, jakie dał nam czas wolny, wspólnie zjedliśmy lody i polskie wafle.

Fot. T. Rau