W dniu 5 marca 2016 roku odbyło się seminarium dla przewodników i kandydatów na przewodników Muzeum Stutthof. Uczestników powitał i wprowadził w zagadnienia seminarium Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum. Poinformował również o planowanych w bieżącym roku zmianach dotyczących organizacji pracy przewodników.
Uczestnicy jak co roku otrzymali sporą dawkę wiedzy na temat historii KL Stutthof oraz roli i znaczenia Miejsca Pamięci, zapoznali się z wystąpieniem gościa z innej placówki tego typu precyzującego specyfikę działalności przewodnika i miejsca pamięci w Polsce, zapoznali się także z procedurami kwalifikacyjnymi i nowościami w pracy Muzeum Stutthof w sezonie 2016.
Program obejmował następując wystąpienia:
Elżbieta Grot – Dział Naukowy Muzeum Stutthof, Rejs Śmierci. Ewakuacja morska więźniów KL Stutthof w kwietniu-maju 1945.
dr Marcin Owsiński – Dział Oświatowy Muzeum Stutthof, Stutthof – dni, miesiące i lata po 1945 roku. Zanim powstało Muzeum Stutthof.
Joanna Gierczyńska - Muzeum Więzienia Pawiak, Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzea i miejsca pamięci w Warszawie i okolicach, kilka wskazówek historycznych i praktycznych dla zwiedzających.
dr Marcin Owsiński – Rok 2016 w Muzeum Stutthof – wydarzenia, wydawnictwa i wystawy. Specyfika pracy przewodnika w Muzeum Stutthof. Procedury kwalifikacyjne i kontrolne związane z oprowadzeniem grup zwiedzających.
Spotkania przewodników w Muzeum Stutthof przyjmowane są z dużym zainteresowaniem, o czym świadczy stale wysoka frekwencja (prawie 60 osób w 2016 roku), dyskusje w trakcie obrad i w kuluarach. Aktywność przewodników wpływa także na stale wzrastającą ilość grup obsługiwanych przez Biuro Obsługi Zwiedzających, nasi przewodnicy w roku 2015 oprowadzili ich prawie 1000. Dziękujemy i prosimy i dalsze wsparcie. Zapraszamy nowe osoby do kontaktu i współpracy z Muzeum Stutthof.
/mo/
Galeria zdjęć