Upamiętnienie Gdańszczan

22 marca to szczególny dzień w Pamięci Narodowej, gdy co roku wspominamy wybitnych gdańszczan, którzy oddali życie za polskość Gdańska. W odległości ok. 1,5 km od obozu Stutthof esesmani rozstrzelali 89 wybitnych Gdańszczan.

11 stycznia 1940 r. zamordowano 22 osoby, wśród których był bł. ks. Franciszek Rogaczewski, rektor kościoła p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku i opiekun licznych polskich organizacji, 22 marca - 67 gdańszczan, w gronie których znajdowali się błogosławieni kościoła gdańskiego bł. ks. Bronisław Komorowski, pierwszy proboszcz polski kościoła p.w. Św. Stanisława BM i bł. ks. Marian Górecki, prefekt Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej w Gdańsku pełniący równocześnie funkcję opiekuna kaplicy p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdańsku Nowym Porcie.

W Sopocie 22 marca 2016 r. zebrała się grupa Polonii gdańskiej, w tym przedstawiciele rodziny Godlewskich oraz Towarzystwa Przyjaciół Sopotu i władze miasta Sopotu z prezydentem Jackiem Karnowskim przed Pomnikiem przy ulicy Kościuszki poświęconym pomordowanym mieszkańcom Sopotu w latach 1939 – 1945. Zebrani uczcili pamięć m.in. Leona Godlewskiego (1887–1943), ekonomisty, dziennikarza i działacza polskich organizacji w Wolnym Mieście Gdańsku, pracownika Polskiej Agencji Telegraficznej i sekretarza Syndykatu Polskich Dziennikarzy Pomorskich, który zginął 24 lipca 1943 r. w KL Auschwitz oraz jego syna Jerzego Godlewskiego (1920–1941), studenta Politechniki Gdańskiej, działacza harcerskiego i sportowca, który zginął w 1941 r. w ZSRR. Na pomniku poprawiono datę i miejsce śmierci Jerzego Godlewskiego. Poprzedni napis informował, że zginął w 1943 r. na Monte Cassino. Kiedy pomnik był odsłaniany w czasach PRL w 1985 r., nie można było z przyczyn ideologicznych podać miejsca jego zaginięcia w ZSRR.

Następnie w kościele Św. Stanisława Błogosławionego Męczennika w Gdańsku-Wrzeszczu odprawiona została Msza Święta w intencji pomordowanych wybitnych działaczy Polonii gdańskiej, w tym ku czci patrona parafii bł. ks. Bronisława Komorowskiego. Mszy przewodniczył ks. Zbigniew Cichoń. Po jej zakończeniu Senator RP Antoni Szymański odczytał oświadczenie grupy Senatorów RP będące wyrazem hołdu dla bohaterskiej postawy w walce o polskość Polonii gdańskiej oraz Warmii, Mazur i Powiśla. Zawierało ono przesłanie, aby Ich ofiara z życia nigdy nie została zapomniana. Po Mszy św. odbyła się procesja wiernych do pomnika bł. ks. Bronisława Komorowskiego znajdującego się na Placu Jego Imienia.

W uroczystościach w Sopocie i Gdańsku uczestniczyli m.in. dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski oraz kierownik Działu Naukowego Elżbieta Grot.

(eg)