Pragnienie Wolności

Muzeum Stutthof zaprasza do zwiedzania nowej wystawy „Pragnienie Wolności. Twórczość artystyczna więźniów KL Stutthof”, która znajduje się w zrewitalizowanych pomieszczeniach byłego ogrodnictwa obozowego, udostępnionego dla zwiedzających po raz pierwszy.

Przestrzeń dawnej szklarni podzielono na strefę jasną i ciemną. Na pierwszą część wystawy składają powiększone kopie więźniarskich portretów, dziecięcych rysunków, kartek okolicznościowych, a także bajek wykonanych w Stutthofie. Reprodukcje obozowej twórczości artystycznej przenoszą zwiedzającego w świat więźniarskich marzeń, tęsknot i nadziei. Siedem stacji opisuje rysunki i przedmioty z którymi wiążą się wyjątkowe historie.

Za kotarą, w niewielkim pomieszczeniu znajduje się strefa ciemna. Jej wnętrze przedstawia twórczość obozową, jako sposób portretowania brutalnej rzeczywistości. Składa się na nie kopia obrazu rosyjskiego artysty Nikołaja Kuzniecowa „Egzekucja braci Gajewskich”. Jest to wstrząsająca scena stracenia dwóch rosyjskich chłopców.

Świat artystyczny borykał się w obozie z wieloma trudnościami. Brakowało materiałów i środków do tworzenia. Władze obozowe postrzegały twórczość więźniarską jako sprawę szkodliwą i niepożądaną. Za jakiekolwiek jej przejawy karano biciem lub umieszczano w tzw. bunkrach. Zdobycie papieru, kartek czy ołówka wiązało się z ogromnym ryzykiem.

Wystawa o twórczości artystycznej więźniów KL Stutthof ma przede wszystkim udowodnić, że zastosowany przez Niemców system terroru nie był w stanie zniszczyć pragnienia wolności, poczucia prawdziwej godności człowieka i jego wrażliwości.

(ww)
Galeria zdjęć