Losy miasta i ludzi

Od dziś, 19 września wspominamy obronę Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939 r., a w szczególności działania wojenne w Gdyni. Miasto to, jako najważniejszy ośrodek przemysłowo-wojskowy w regionie, odegrało doniosłą rolę w historii obrony, a jego mieszkańcy wykazali patriotyzm i poświęcenie.

Walki trwały od pierwszych minut wojny do godzin popołudniowych 19 września, gdy wojska niemieckie po ciężkich starciach zdobyły gdyńskie Oksywie. Po zakończeniu walk rozpoczęto akcję „Umsiedlung”, czyli wysiedlenie. Od początku października 1939 r. oddziały Wehrmachtu w brutalny sposób wypędzały z domów polskich mieszkańców. Po wstępnej segregacji mężczyzn zdolnych do pracy odsyłano do Rzeszy, kobiety, dzieci, starców i chorych zapędzono na dworzec, gdzie czekały na nich wagony towarowe. Deportacje Polaków z Gdyni przeprowadzane były planowo i metodycznie. Tylko do 26 października 1939 r. wysiedlono ponad 12 tysięcy osób. W mieście pozostała niewielka grupa, którą zatrudniano do różnego rodzaju prac porządkowych na terenie miasta i portu.

Wystawa „Gdynia 1939. Losy miasta i ludzi” pokazuje losy polskich mieszkańców Gdyni - dramat deportacji, miejsca wysiedleń i życie w okupowanym mieście.

Zapraszamy do miejsca wystaw czasowych mieszczącego się w zrewitalizowanych pomieszczeniach byłego ogrodnictwa obozowego dostępnych dla zwiedzających po raz pierwszy od tego roku. Wystawa będzie prezentowana do marca przyszłego roku.