Świadkowie tamtych wydarzeń odchodzą, pozostawiając po sobie tylko wspomnienia i historię swojego pięknego życia. Brzmi nieco pompatycznie, ale jest prawdziwe. Książka „Dorastanie w piekle“ jest wspaniałą okazją do zmierzenia się z trudna historią holokaustu w prosty sposób, to książka dla każdego. Dla czytelnika, który po raz pierwszy sięga po wydawnictwo historyczne jak i dla wytrawnego konesera. Poruszy każdego.
Chaim Kozienicki urodził się w 1928 roku w Łodzi. Podczas Holokaustu został uwięziony w łódzkim getcie, gdzie przebywał aż do jego likwidacji. Przyłączył się tam do Syjonistycznego Ruchu Młodzieży. Następnie osadzony w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Stutthof oraz jego podobozach Stolp (Słupsk) oraz Burggraben (Kokoszki). Uczestnik dramatycznej morskiej ewakuacji KL Stutthof. Wiosną 1947 roku dotarł nielegalnie na statku „Chaim Arlozorov” do wybrzeży Izraela. Ranny podczas walk z Brytyjczykami i internowany w obozie w Atlit, uciekł, a następnie wstąpił do kibucu. Walczył w Wojnie Niepodległościowej, założył rodzinę, a obecnie mieszka w mieście Givatayim.
Wspomnienia Chaima Kozienickiego pozwalają nam nie tylko poznać przeżycia Autora, ale również prześledzić Jego nienaturalnie szybkie, dla współczesnego odbiorcy, dorastanie w nieludzkich czasach.
Wspomnienia Chaima Kozienickiego pt. „Dorastanie w piekle“ zostały wydane w języku polskim przez Muzeum Stutthof po raz drugi. Wcześniej książka miała swoje wydania w językach hebrajskim i angielskim.