Zmarła Teresa Piątek

Z przykrością informujemy, że w dniu 29 listopada 2016 r. odeszła Teresa Piątek, uczestniczka Powstania Warszawskiego, łączniczka Pułku Armii Krajowej "Baszta" ps. Terespol, więźniarka KL Stutthof o numerze 101 952.

Teresa Piątek urodziła się 24 lutego 1925 r. we Lwowie. Podczas okupacji mieszkała w Warszawie. Pracowała w spółdzielni spożywczej i nieregularnie angażowała się w roznoszenie prasy konspiracyjnej. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką w kwatermistrzostwie pułku Baszta w batalionie Bałtyk. Aresztowano ją 27 września 1944 r. na Mokotowie. Do obozu Stutthof trafiła w grupie czterdziestu łączniczek i sanitariuszek, które jako jedyne Polki o statusie jeńców wojennych więziono tu w latach 1944-1945.

Już podczas transportu całą „Czterdziestkę” odizolowano od ludności cywilnej i umieszczono w osobnych wagonach. Większość kobiet, także Teresa Piątek, była ubrana w kombinezony, kurtki wojskowe z biało-czerwonymi proporczykami. Miały naszywki na furażerkach i polskie orzełki. Po przyjęciu do obozu kobiecy-jeńcy nie zostały poddane zwyczajowej „ceremonii powitalnej”. Ustawiono je przy drutach kolczastych, gdzie czekały na dalsze rozkazy. W ciągu kilku godzin wiadomość o ich przybyciu obiegła cały obóz. Czterdzieści dziewcząt w powstańczych mundurach wzbudziło zainteresowanie nie tylko więźniów, lecz także SS-manów. Mówiono o nich „Kobiety Pistolety”.

Teresie Piątek udało się przeżyć mimo dramatycznych warunków bytowych i ciężkiej, przymusowej pracy w obozowej kartoflarni. Ze Stutthofu ewakuowano ją 26 stycznia 1945 r. Zachorowała wówczas na tyfus. Koleżanki z „Czterdziestki” pomogły jej uciec z Marszu Śmierci. Jej stan zdrowia był bardzo ciężki. Szczęście chciało, że zaopiekowali się nią angielscy i francuscy jeńcy wojenni. Po wojnie zamieszkała w Gdyni. Przez wiele lat spotykała się z młodzieżą, wspierając Muzeum Stutthof we wszystkich działaniach edukacyjnych.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum Stutthof z głębokim żalem żegnają Teresę Piątek. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Msza święta żałobna odbędzie się 2 grudnia 2016 r. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni o godz.10.45, a pogrzeb na cmentarzu komunalnym w Gdyni o godz. 12.00.

Galeria zdjęć

(ww)