Wystawa Muzeum Stutthof „Kobiety-pistolety. Polki-Jeńcy Wojenni w obozie koncentracyjnym” jest od 22 kwietnia do 25 maja br. prezentowana w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Jej bohaterki, czterdzieści kobiet w wieku od 14 do 28 lat, należących do Armii Krajowej, brały udział w Powstaniu Warszawskim. Po ogłoszeniu kapitulacji Mokotowa, zanim przewieziono je do obozu koncentracyjnego Stutthof, zostały uwięzione w obozie przejściowym Dulag 121.
Historia dzielnych warszawianek, to historia walki, uwięzienia, przyjaźni w trudnych warunkach, odpowiedzialności za drugiego człowieka i wielkiej siły chęci życia. 37 z nich, dzięki wsparciu i heroizmowi całej grupy przeżyło pobyt w KL Stutthof. Kurator wystawy, autorka tekstów i katalogu, Wirginia Węglińska zbadała nie tylko wojenne losy wielu z kobiet, lecz także ich życie powojenne- kariery i życie osobiste. Charakter, siła i niezłomność, które pozwoliły im przeżyć doświadczenia wojenne stały się przyczynkiem do spełnień zawodowych. Kobiety- pistolety realizowały się jako pilotki rajdowe, sędziny sportów międzynarodowych, artystki- malarki, hydrobiolożki, dziennikarki, publicystki i urzędniczki.
22 kwietnia w Muzeum Dulag miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy. Podczas otwarcia Wirginia Węglińska przybliżyła licznie przybyłym gościom sylwetki bohaterek wystawy. Spotkanie było okazją do wspomnień i rozmów z rodzinami Kobiet- Pistoletów.
W imieniu dyrekcji Muzeum Dulag 121 i własnym zapraszamy do obejrzenia wystawy!
Galeria zdjęć
Opr. i zdjęcia E.M.