Dzięki zaangażowaniu polskich nauczycielek w obozie koncentracyjnym możliwe było zorganizowanie nauczania każdego szczebla, od szkoły powszechnej dla dzieci, przez klasy gimnazjalne dla młodych, głównie poddanym operacjom pseudomedycznym dziewcząt, po klasy licealne i różnego rodzaju kursy przygotowujące do wielu zawodów. Dziewczęta żyjące w ciągłej obawie utraty życia, czy to w wyniku ciężkiej pracy, wykonywanych egzekucji, chorób, operacji pseudomedycznych, z pełnym zaangażowaniem poświęcały się nauce przerwanej w kraju w wyniku wybuchu wojny. Znamienne zatem są słowa wypowiedziane przez jedną z więźniarek: A ja właśnie przed śmiercią chcę wiedzieć jak najwięcej.
Powstanie ekspozycji sfinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorem wystawy i autorem tekstów jest dr Danuta Drywa. Materiał ikonograficzny wykorzystany do wystawy pochodzi ze zbiorów: Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Oddziału Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Lund w Szwecji, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Stutthof oraz od rodzin byłych więźniarek. Autorami projektu graficznego są Marek i Maciej Mikulscy. Po raz pierwszy prezentowana była na terenie Mahn- und Gedenkstätte Ravensbrück podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück.
Wystawie towarzyszyć będą spotkania i seminaria, o których będziemy informować.
Ponadto dostępny jest katalog, który można nabyć w Biurze Obsługi Zwiedzających lub za pośrednictwem księgarni wysyłkowej.