Spotkanie z dr Diti Ronen

14 czerwca w Sztutowie przebywała z wizytą dr Diti Ronen z Izraela. Powodem przyjazdu była niezwykła historia rodzinna związana z pobytem członków jej rodziny w niemieckich obozach koncentracyjnych, w tym KL Stutthof.

Pani Ronen jest znaną w Izraelu osobowością, poetką, teatrologiem, wykłada na Uniwersytecie w Jerozolimie. Wydała sześć książek, a jedna z nich, pod tytułem „ptaszek”, jest poświęcona mamie, Edith Friedmann, w której poetka opowiada historię jej pobytu w obozie Stutthof w sposób niezwykle poruszający, choć metaforyczny. Poemat jest wstrząsający swoją surowością w formie i spokojem przekazu. Ta prawdziwa, „zwykła” historia poruszyła wielu tłumaczy w kilku krajach, stąd jej kolejne wcielenia artystyczne w innych językach świata, wystawiane na scenie, wydawane w książkach i pismach literackich.

Program pobytu w Sztutowie obejmował zarówno spotkanie literackie z młodzieżą w Zespole Szkół im. Pamięci Ofiar Stutthofu w Sztutowie, jak i wizytę w Muzeum Stutthof. W szkole ważnym elementem programu było czytanie przez autorkę poematu „ptaszek” oraz prezentacja wiersza K. Lenkowskiej „Gorsety” po hebrajsku i po polsku. Autorka poematu odpowiadała też na pytania uczniów związane z historią swojej rodziny. W Muzeum Stutthof najważniejszym elementem programu była wizyta w archiwum i pokaz oryginalnych dokumentów związanych z losami mamy p. Ronen. Goście zwiedzili również teren byłego obozu, w tym upamiętnienie byłego obozu żydowskiego.
/mo/

Galeria zdjęć