Rzeczpospolita zawsze będzie pamiętać

Hołd złożony pomordowanym, apel o nieustającą pamięć o tych, którzy cierpieli i oddali życie w imię najwyższych wartości oraz zwiedzanie muzealnej ekspozycji – to najważniejsze punkty wizyty Andrzeja Dudy, Prezydenta RP w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Stutthof.

Andrzej Duda to pierwszy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, który odwiedził KL Stutthof, pierwszy niemiecki obóz, który powstał na terenie obecnej Polski. Życie straciło w nim kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całej Europy, w tym Polacy z terenu Wolnego Miasta Gdańska, Żydzi, Rosjanie, czy Francuzi.

- Składamy hołd ofiarom i tym, którzy za wierność Ojczyźnie zapłacili najwyższą cenę, Rzeczpospolita zawsze będzie o nich pamiętać – to przesłanie Prezydenta RP, które znalazło się także księdze pamiątkowej Muzeum Stutthof.

Prezydent RP zapalił znicz w obozowym krematorium oraz złożył kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w asyście Marynarki Wojennej RP. Głowie Państwa towarzyszył m.in. Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski i Jakub Farinade, Wójt Gminy Sztutowo. Andrzej Duda zapoznał się także ze specjalną ekspozycją przedstawiającą efekty prac poszukiwawczych na terenach, które niegdyś zajmował KL Stutthof. Wizytę Prezydenta RP zakończyło spotkanie z pracownikami Muzeum Stutthof.

- Prezydent RP zaszczycił nas wizytą w roku jubileuszowym, 55-lecia powstania Muzeum Stutthof w Sztutowie. To symboliczna data, lecz ważna dla podkreślenia znaczenia tego miejsca jako symbolu pamięci o szaleństwie zbrodniczej ideologii, która potrafi unicestwić całe społeczności, a nawet narody. Słowa Prezydenta RP oraz misja Głowy Państwa jako strażnika narodowej tożsamości pozwalają nam wzmocnić nasze przesłanie o tym co wydarzyło się w KL Stutthof, a pamięć o tych wydarzeniach i umacnianie tej świadomości jest przecież naszą misją – mówi Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof, oprowadzający Prezydenta RP po terenie Muzeum.

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Stutthof Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Stutthof